2016 PROVINCIAL WINNERS
2016 EASTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Jodi Goedhals 12 Alexander Road High
2 Catherine Ball 12 Clarendon High School for Girls
3 Joshua Stander 11 Grey High School
2016 FREE STATE
Position Surname Name Grade School
1 Reabetswe Motshabi 12 Eunice High
2 Runé Edeling 10 UFS Python Project
3 Marcelle Coetzer 12 Eunice High
2016 GAUTENG
Position Surname Name Grade School
1 James Selby 12 Afrikaanse Hoërskool Germiston
2 Wesley Pyburn 11 Dainfern College
3 Kitso Moema 12 Pretoria-Wes Hoërskool
3 Erin-Lee du Toit 12 Sutherland High School
2016 KWAZULU-NATAL
Position Surname Name Grade School
1 Mfolozi Dlamini 12 Michaelhouse
2 Bailey Green 10 Michaelhouse
3 Dylan Kitson 12 Gelofte High
2016 LIMPOPO
Position Surname Name Grade School
1 Wikus van Kasterop 12 Merensky High School
2 Michelle Stevens 12 Merensky High School
2016 MPUMALANGA
Position Surname Name Grade School
1 Nyiko Ndhlovu 12 Metropolitan College
2 Thulani Gama 11 Metropolitan College
2016 NORTHERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Leanne Swanepoel 12 Hartswater Hoërskool
2016 NORTH WEST
Position Surname Name Grade School
1 Tshiamo Itumeleng 12 Golfview High
2 Rorisang Kgosiemang 12 Golfview High
2016 WESTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Ahmed Tauhir 12 Islamia College
1 David Woodall 12 Monument Park High
3 Cara van Niekerk 12 Reddam House College Constantia
2015 PROVINCIAL WINNERS
2015 EASTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Warwick Dylan 12 Grey High
2 Harmse Greg 12 Lilyfontein School
2 Oppelt Grant 11 Alexander Road
2015 FREE STATE
Position Surname Name Grade School
1 Dreyer Albert 9 UFS Python Project
2015 GAUTENG
Position Surname Name Grade School
1 Gumbi Isaach 12 Afrikaanse Hoër Germiston
2 Steyn Marthinus 12 Florida High
3 Bruton Joshua 12 Curro Aurora
2015 KWAZULU-NATAL
Position Surname Name Grade School
1 Wood Robert 12 Michaelhouse
2 Yuk Steve 12 Domino Servite
3 Holden Jeremy 12 St Barnabas School
2015 NORTHERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Welham Kelly Anne 12 CBC St Patricks
2015 WESTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Caldicott Jade 12 Curro Mossel Bay
2 Symon Matthew 12 Herzlia High
2 Visser Roche 12 President High
2014 PROVINCIAL WINNERS
2014 EASTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Swart Josias 12 Cradock High
2 February Jesse 12 Collegiate Girls’ High
2 Higgins Chad 12 Alexander Road High
2 McInerney Sarah 12 Beaconhurst School
2014 FREE STATE
Position Surname Name Grade School
1 Gericke Anja 12 Eunice High
2 Weyers Ilne 12 Witteberg High
2014 GAUTENG
Position Surname Name Grade School
1 Pooe Poloko 12 Horizon International
2 Fourie Peter 12 Bracken High
3 Niemand Bianca 10 Uitsig High
3 Soundiades Caylen 12 Assumption Convent
2014 KWAZULU-NATAL
Position Surname Name Grade School
1 Wood Robert 11 Michaelhouse
2 Govender Sivashen 12 Glenhaven Secondary
3 Upton Cassandra 12 Durban Girls’ High
2014 LIMPOPO
Position Surname Name Grade School
1 Louw Nadia 12 Ellisras High
2014 MPUMALANGA
Position Surname Name Grade School
1 Lourens Dorothy 12 Secunda High
2 Lotter Cara 12 Penryn College
3 Fortein Curwin 12 Thistle Grove Combined
3 Jansen van Rensburg Janelke 12 Middelburg Tech. High
2014 NORTHERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Desai Devan 12 Northern Cape High
2 Glynos Yannis 12 St Patrick’s Kimberley
2014 NORTH WEST
Position Surname Name Grade School
1 Kim Jooeun 12 Potchefstroom Girls’ High
2 Botha Rian 11 Grenswag High
3 Robbertse Vonn-Lee 12 Rustenburgh High
2014 WESTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Goosen Juan 12 Sentraal High
2 Karriem Mogammad Ghanief 12 Star College
2 Nixon Dylan 12 Edgemead High
2013 PROVINCIAL WINNERS
2013 EASTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Soutar Sean 12 Theodor Herzl High
2 Lim Hye Jin 12 Beaconhurst High
2 Huisamen Gerrit 12 Grey High
2013 FREE STATE
Position Surname Name Grade School
1 Matthews Saarah 12 Eunice High
2 Ebrahim Hafsa 12 Marquard High
2013 GAUTENG
Position Surname Name Grade School
1 Henriques Micaella 12 Assumption Convent
2 Habib Irfan 12 Parktown Boys’ High
2 Fyfe Michaela 12 Shangri-La Academy
2 Mahlangu Lungile 12 Wordsworth High
2013 KWAZULU-NATAL
Position Surname Name Grade School
1 Koutsouris Courtney 12 St Barnabas Independent
2 Park Ji Hyun 12 Domino Servite High
2 Naidoo Thiolan 12 Star College
2013 LIMPOPO
Position Surname Name Grade School
1 Van Niekerk Nicolai 11 Mokopane Eng. Combined
2013 MPUMALANGA
Position Surname Name Grade School
1 Mkhonta Mcebo 12 Beacon College
2 Khan Ameena 12 Thistle Grove Combined
3 Jansen van Rensburg Janelke 11 Middelburg Tech. High
2013 NORTH-WEST
Position Surname Name Grade School
1 Kim Jooeun 11 Potchefstroom Girls’ High
2 Tabane Otsile 12 Mmabatho High
3 Nortje Jaco 12 Rustenburg High
2013 WESTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 De Gois Bianca 12 Brackenfell High
2 Ryan Devon 12 Bergvliet High
2 Holmes Michael Ross 11 Reddam House Constantia
2012 NO PROVINCIAL WINNERS ANNOUNCED
2011 PROVINCIAL WINNERS
2011 EASTERN CAPE      
Position Surname Name Grade School
1 Maqubela Zikisa 12 Elliot High
2 Evert Jessica 12 Alexander Road High
2 Meyer Marnus 12 Brandwag High
2 van Deventer Terence 12 Cradock High
2 Mazosiwe Buhle 12 Kingsridge High
2011 FREE STATE
Position Surname Name Grade School
1 Huang Julia 12 Eunice High
2 Ntoi Mothae 12 New Horizon College
2 Lombaard Rudi 12 Witteberg High
2011 GAUTENG
Position Surname Name Grade School
1 Moosa Zeenat 11 Central Islamic School
2 Mufandaidza Mufaro 12 Christian Progressive College
2 Zwane Ntokozo 12 Bracken High
2 Patel Muhammad 12 Tshwane Muslim School
2011 KWAZULU-NATAL
Position Surname Name Grade School
1 Gounden Reece 10 Star College
2 Wessels Steven 12 Glenwood High
3 Bester Morné 12 Voortrekker High
2011 LIMPOPO
Position Surname Name Grade School
1 Waller Hannah 10 Ridgeway College
2 Kapa Nondy 12 Meridian Col., Tzaneen
2 Mazanhi Precious 12 Meridian Col., Phalaborwa
2 Riley Sean 11 Thabazimbi Christian School
2 Van Tonder Mathys 12 Mokopane Destiny Academy
2011 MPUMALANGA
Position Surname Name Grade School
1 Manicom Patrick 12 Penryn College
2 Duarte Claudio 12 Lowveld High
3 Cronje George 12 Kriel High
2011 NORTHERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Bernado Jean 12 Sutherland High
2 Terblanche Carina 12 Duineveld High
3 Schumann Roedolph 9 Volkskool Orania
3 Pilkington Allannah 12 St Patrick’s Col., Kimberley
2011 NORTH WEST PROVINCE
Position Surname Name Grade School
1 Engelbrecht René 12 Volkskool Potchefstroom
2 De Bruin Zanel 12 Volkskool Potchefstroom
3 Scholtz Philip 12 Volkskool Potchefstroom
2011 WESTERN CAPE
Position Surname Name Grade School
1 Nortier Jaco 12 Paarl Gymnasium
1 Saunders Richard 12 Paarl Gymnasium
3 Wentzel Sean 12 Westerford High
3 Labuschagné Erns 12 Paarl Gymnasium
2010 PROVINCIAL WINNERS      
2010 EASTERN CAPE      
Position Surname Name Grade School
1 Rozenkrantz Melodé 12 Linkside High
2 Marais Michael 12 Grey High
2 Smith Jürgen 12 Grey High
2010 FREE STATE      
Position Surname Name Grade School
1 Schmidt Le Roux 12 Parys High
2 Pieterse Tinus 12 Parys High
3 Myburg Stephan 12 Parys High
2010 GAUTENG      
Position Surname Name Grade School
1 Asmal Taariq 12 Tshwane Muslim School
2 Bank Avi 12 Eden College
2 Moti Mohammed 12 Tshwane Muslim School
2010 KWAZULU-NATAL      
Position Surname Name Grade School
1 Hoffman Daniel 12 St Patrick’s College
2 Lebenya Mmopa 12 St Patrick’s College
3 Gqola Phumelele 12 St Patrick’s College
2010 LIMPOPO      
Position Surname Name Grade School
1 Malahlela Monica 11 Meridian College
2 Mazanhi Precious 11 Meridian College
3 Mabunda Ntsako 11 Meridian College
2010 MPUMALANGA      
Position Surname Name Grade School
1 Mönnig Conrad 12 Penryn College
2 Maclaurin Jessica 12 Penryn College
2 Martin Ayrton 12 Penryn College
2010 NORTHERN CAPE      
Position Surname Name Grade School
1 McNally Byron 9 St Patrick’s College CBC
2 Posthumus Ahren 9 St Patrick’s College CBC
2010 NORTH WEST      
Position Surname Name Grade School
1 Potgieter Chanè 12 Pecanwood College
2 Wagenaar Jade 11 Pecanwood College
3 Coetzee Franco 11 Klerksdorp High
2010 WESTERN CAPE      
Position Surname Name Grade School
1 Ontong Steven 12 Hottentots-Holland High
2 Denny Helen 11 La Rochelle Girls’ High
3 Edelberg Sarah 11 Herzlia High
3 Kotze Darmo 12 Hermanus High
3 Le Roux Adriëtte 12 La Rochelle Girls’ High